Opublikowany w czytanie uczesniczące, Materiały do zajęć

Mikołajkowy szał

Już za chwilę odwiedzi nas Mikołaj, z tej okazji paka materiałów edukacyjnych 🙂 Zdaję sobie sprawę, że jest ich dużo w internecie, starałam się aby stanowiły uzupełnienie, tych już dostępnych:)

W skład zestawu wchodzą:

Wiersz „6 grudnia” H. Szal zmodyfikowany do potrzeb moich podopiecznych

Konstrukcja wiersza (harmonijkowa) umożliwia łatwiejszą prezentację oraz widoczność wielu stron jednocześnie, co jest przydatne podczas rozdawania prezentów dzieciom:) Mikołaj rozdaje prezenty dzieciom, według informacji nauczyciela dziecko wybiera z worka odpowiedni podarunek i umieszcza go przy danym dziecku. Wersja rozbudowana z wykorzystaniem listów. Każde dziecko napisało list do Mikołaja. Uczeń wybiera dziecko, odczytuje jego list, a następnie wybiera z worka odpowiedni prezent i umieszcza obok określonego dziecka.

Wiersz dostępny po informacji w komentarzu, również wersja robocza listu do zrobienia przez uczniów w klasie:) Pozostałe materiały dostępne poniżej:

Trzy zabawy dydaktyczne ilustrowane rymowankami (Czapka Mikołaja, Elfy pracują, Nosy Rudolfa)

„Czapka Mikołaja” służy utrwalaniu wybranych zawodów; w zależności od możliwości dziecka kilka wersji; dziecko losuje z worka czapkę, zakłada ją Mikołajowi i ocenia czy należy do niego, jeżeli nie, poszukuje na planszy obok jej właściciela. Czapki i Mikołaja rysowane ręcznie, ale bez trudności można je ściągnąć z internetu

Materiał inspirowany postem: czapka mikołaja

„Nosy Rudolfa” służy utrwalaniu kolorów w odniesieniu do przedmiotów lub zjawisk z otoczenia przyrodniczego. Podstawowa wersja: nauczyciel odczytuje wersy rymowanki wskazując na przedmiot określający dany kolor i prosi aby uczeń wybrał odpowiedni kolor nosa. Wersja z książką: odczytujemy z dzieckiem kolejne wersy i prosimy aby wybrało odpowiedni kolor nosa. całość rysowana ręcznie.

Materiał inspirowany postem Raaany Julek Rudolf

„Elfy pracują” służy utrwalaniu stron ciała oraz dopasowaniu przedmiotów do siebie względem przeznaczenia. Wprowadzenie: nauczyciel wskazuje symbol pcs określonego przedmiotu i prosi dziecko aby odnalazło jego rysunkowy odpowiednik, następnie dopasowuje do niego przedmiot uzupełniający naśladując określony ruch lub dźwięk ułatwiający zapamiętanie par przedmiotów) Zabawa właściwa: nauczyciel odczytuje wersy rymowanki nazywa przedmiot, który ma być w lewej ręce (wskazując ją) i czeka aż dziecko odnajdzie poszukiwany element. Następnie powtarzają kolejne wersy rymowanki i analogicznie można wykonać naśladując dane czynności gestem lub dźwiękiem.

Materiał pobrany od Raany Julek „Elfy pracują”

Materiał PCS do pobrania dla członków grupy EduAAcja

Narzędzia Elfa do piosenki dostępne tutaj:

Karty pracy do ćwiczeń pamięci wzrokowej oraz sekwencyjnej, w zakresie od 1-4 pól. Wersja podstawowa: nauczyciel odczytuje zdanie „Do worka wkładam…” nazywając przedmiot, który dziecko musi odnaleźć spośród 6 i umieścić w wyznaczonym miejscu. W sytuacji 2 i więcej pól, dziecko układa według karty wzoru, odczytując zdanie i nazywając kolejne elementy. Wersja trudna: nauczyciel prezentuje kartę wzoru i prosi dziecko aby zapamiętało kolejność przedmiotów, następnie ją zakrywa. Dziecko układa przedmioty, które zapamiętało, następnie sprawdza ze wzorem.

Karty ćwiczeń do pobrania tutaj:

Karty „dopasuj do cienia”

do pobrania tutaj:

Karty „Znajdź połowę” oraz „memo”

dostępne tutaj:

memo dostępne tutaj:

Nie może również zabraknąć piosenki o Mikołaju

Więcej świątecznych materiałów w poście Świąteczne przygotowania

Zachęcam również do zaglądania na grupę na fb Eduaacja, oraz śledzenie mnie na instagramie, gdzie pojawia się sporo materiałów sensorycznych wykonywanych ręcznie.

Jeżeli zainteresowały Ciebie moje prace, lub masz inny pomysł na wykonanie, daj mi o tym znać w komentarzu pod postem, będzie mi miło:)

Autor:

Pedagog specjalny, terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej, arteterapeuta.

13 myśli na temat “Mikołajkowy szał

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s