Opublikowany w Gry edukacyjne

Samochody w akcji!

Jakiś czas temu otrzymałam prośbę o przygotowanie gry o tematyce samochodowej, więc oto i ona:) Celem gry jest rozwijanie umiejętności rozpoznawania funkcji wybranych pojazdów, z których każdy służy pomocą w określonej sytuacji.

Wybrałam 4 pojazdy, do których dobrałam po 3 sytuacje, znane dziecku, z którymi kojarzyć będzie dany środek transportu.

Określone sytuacje umieszczone są na planszy oraz na kartach pojazdów, które stanowić będą podpowiedź dla gracza.

Przygotowanie gry jest bardzo proste 🙂

Potrzebujemy brystole w różnych rozmiarach, rzep dwustronny, 4 spinacze do bielizny oraz kostkę (ja wykorzystałam gumowy klocek, który okleiłam symbolami)

Sklejamy dwa arkusze brystolu A3, na nich układamy drogę, a następnie przyklejamy oznaczenia pasa jazdy.

Przy drodze umieszczamy w miarę równych odstępach symbole sytuacji, które związane są z określonym pojazdem. Obok nich przyklejamy kawałek rzepa, do którego będzie umieszczany symbol „pomoc”.

Przygotowujemy kostkę, złożoną z pojazdów, oraz symbolu „kto?” i „jeszcze raz”, pojazdy

Każdy pojazd ma na odwrocie umieszczone symbole „pomocy”, które będą przyklejane podczas gry na planszy obok sytuacji odpowiadających przeznaczeniu wybranego pojazdu.

Kiedy mamy już wszystkie elementy, tzn. plansza z ulicą, pojazdy (ze spinaczem lub bez), tablice ratunkowe pojazdów oraz kostkę możemy zaczynać grę! 🙂

O kolejności w grze decyduje „ślepy los”, czyli rzut kostką, pojazd, który wypadnie rozpoczyna rozgrywkę (w przypadku 2 pozostałych znaków: „Kto?” o kolejności decyduje nauczyciel , np. wybierając pierwszą osobę, która się zgłosi. W przypadku „jeszcze” powtarzamy rzut.)

wylosowany pojazd przemieszcza się po planszy (z wykorzystaniem spinacza lub bez) na wybrane przez siebie miejsce z wydarzeniem, które odnosi się do jego „specyfiki”.

Wsparciem jest tablica pojazdu, która wskazuje 3 miejsca.

Gracz zatrzymuje się przed wybranym przez siebie miejscem i udziela „pomocy” przyklejając jeden symbol obok miejsca wydarzenia.

Wygrywa gracz, który jako pierwszy pomoże wszystkim potrzebującym w danej „profesji”.

Dzięki swojej konstrukcji gra jest nieprzewidywalna i zaskakuje, co przyczynia się do rozwijania koncentracji uwagi, uczy samodzielnego myślenia i działania, ale przede wszystkim jest świetną grupową zabawą dla małych i dużych.

Tradycyjnie wszystkim chętnym osobom prześlę grę na maila:)

Autor:

Pedagog specjalny, terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej, arteterapeuta.

35 myśli na temat “Samochody w akcji!

  1. Bardzo proszę o grę, ciekawa pomoc:) Pani Moniko mam jeszcze prośbę czy w dziale Zawodowy” lapbook+” mogłaby Pani dołączyć zawód policjanta i lekarza, byłaby super pomoc do omawiania też bezpieczeństwa :), zrobiłabym sama ale nie mam dostępu do symboli 😦 . dziękuję i pozdrawiam Wioletta

    Polubienie

  2. Dobrze, że teraz wolniejszy czas, to można się zabrać za przygotowanie pomocy dla pacjentów 😀 Czy mogłabym poprosić o udostępnienie tych materiałów? Będę bardzo wdzięczna 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s