Opublikowany w Gry edukacyjne

1…2…3… wyścig po zdrowie czas START!

Przyszedł czas na prezentację gry, którą przygotowałam dla moich uczniów w celu utrwalenia bieżącego tematu. Muszę przyznać, że ten rodzaj pomocy obok książek do czytania uczestniczącego należy do moich ulubionych. Uwielbiam ręcznie tworzone gry, które pozwalają na dostosowanie treści oraz formy gry do możliwości psychofizycznych uczniów 🙂

W ramach tematu o zdrowiu powstała gra pt. „Wyścig po zdrowie”. Celem gry jest poza utrwalaniem podstawowych stanów chorobowych oraz sposobów ich leczenia, umiejętność działania według określonej struktury i wykonanie szeregu czynności jak również umiejętność czekania na swoją kolej. Każdy uczeń otrzymuje apteczkę, w której znajdują się „lekarstwa” (lub sposoby na dany rodzaj dolegliwości). Ja wybrałam trzy, które najczęściej dotyczą moich podopiecznych i można do nich dobrać różny sposób wsparcia. Są nimi: katar, kaszel oraz gorączka. Uczniowie rzucają kostką z liczebnością 1-3 (cyfry i kropki). W tej wersji każde pole wiąże się z określoną aktywnością, realizowaną według kroków:

  1. Rzut kostką, przesunięcie pionka na pole, które wskazuje liczba oczek na kostce
  2. Zapukanie do domu, znajdującego się na danym polu i otwarcie okienka na odpowiedź nauczyciela „Proszę”,
  3. Zidentyfikowanie „przypadłości osoby chorej” i podanie jej odpowiedniego „lekarstwa” z apteczki.
  4. Kiedy uda nam się wyleczyć chorego wskazujemy symbol, że jest zdrowy (który znajduje się na środku planszy- to jest opcja dodatkowa) wkładamy lekarstwo do apteczki i czekamy na kolejny ruch.

Gra sprawiła wiele przyjemności moim uczniom, a wielość różnych czynności zaangażowała nawet najbardziej wymagających graczy:)

Osoby zainteresowane materiałem graficznym proszę o informację w komentarzu pod postem:)

Autor:

Pedagog specjalny, terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej, arteterapeuta.

25 myśli na temat “1…2…3… wyścig po zdrowie czas START!

  1. Świetny pomysł. Jestem bardzo zainteresowana otrzymaniem materiałów graficznych. Właśnie wdrażamy w swojej szkole (specjalnej) innowację pedagogiczną „Zagrajmy razem” opartą na metodzie gier dydaktycznych oraz komunikacji alternatywnej i wspomagającej, więc chętnie poszerzymy ofertę dla naszych uczniów o kolejną propozycję gry. Z góry serdecznie dziękuję.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s