Opublikowany w Materiały do zajęć, materiały edukacyjne

Nowalijki

Temat warzyw i owoców z pozoru łatwy do przeprowadzenia, w efekcie może okazać się mało interesujący dla naszych podopiecznych. W poszukiwaniu atrakcyjnych sposobów realizacji materiału, który obecnie odbywa się zdalnie, przygotowałam szereg ćwiczenia i zabawy, w których główną rolę odgrywają właśnie warzywa:)

Warto pogrupować warzywa, ze względu na cechy charakterystyczne, tak by zestawiając je z sobą nauczyć dziecko odróżniania jednego od drugiego na zasadzie przeciwieństwa.

Tematem tygodniowym są nowalijki, do których zaliczamy sześć warzyw: marchewka, ogórek, pomidor, sałata, rzodkiewka, szczypiorek. W większości materiałów skupiłam się właśnie na tych warzywach, tak aby zachęcić moich podopiecznych do bliższego poznania wybranych warzyw poprzez zabawy i ćwiczenia praktyczne, aby w efekcie skłonić do ich spróbowania. Duża grupa moich podopiecznych to dzieci, które nie lubią i nie jedzą warzyw. Przygotowując materiał miałam na uwadze „odczarowanie” niesmacznych warzyw:)

Na początek prezentacja naszych dwóch bohaterów: marchewki i ogórka:) Z prezentacji dowiemy się nie tylko jak wygląda każde warzywo, ale również jakie może mieć postacie w formie przetworzonej:) Dzięki temu uczymy się generalizowania pojęcia „marchewki” i „ogórka”

Kiedy już wiemy, w jakich postaciach mogą występować nasi bohaterowie (i jakie smaczne rzeczy możemy z nich zrobić 🙂 ) przechodzimy do ćwiczeń praktycznych 🙂

Na początek trochę orientacji w przestrzeni z marchewką i talerzem 🙂

Następnie przechodzimy do KROJENIA naszych warzyw 🙂

Kiedy pokroimy w plasterki marchewkę i ogórka możemy przeliczać, tworzyć zbiory porównywać itp… możemy również układać wzory i sekwencje 🙂

Na koniec trochę kart pracy utrwalających nasze poznane warzywa:)

Pozostałe karty pracy dostępne są na grupie Eduaacja

I na koniec piosenka 🙂 nie tylko o warzywach

Autor:

Pedagog specjalny, terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej, arteterapeuta.

Jedna myśl na temat “Nowalijki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s