Opublikowany w czytanie uczesniczące

Czytanie uczestniczące

Wprowadzanie dziecka z trudnościami komunikacyjnymi w świat książki nie jest łatwą sprawą i powinno odbywać się etapami uwzględniającymi poziom rozumienia przekazywanych treści, zwiększając tym samym zakres uczestnictwa w samym czytaniu. Dziś przy okazji tematu o zdrowiu prezentuję trzy książki uwzględniające różny poziom komunikacyjny oraz pozwalające na wielotorowe ich przekazywanie.

Na początek wiersz „Katar” Jana Brzechwy, to jedna z moich ulubionych pozycji, która sprawia dzieciakom wiele radości, dzięki odkrywaniu kolejnych zakładek.

Na każdej stronie znajduje się ilustracja odpowiadająca kolejnym wersom wiersza, który recytuje nauczyciel, otwiera zakładkę i odczytuje zapisany w niej zwrot „a psik” intonując w odpowiedni dla potrzeb grupy sposób (głośno, cicho, szybko, wolno). Nauczyciel modeluje kilka pierwszych stron, następnie przekazuje inicjatywę kolejnym uczniom, którzy w zależności od swoich możliwości otwierają okienko, próbują powtarzać „a psik”, lub wykonują obie te czynności.

Książka dostępna tutaj: https://drive.google.com/file/d/1Jsh-VlgHKGKCQE5exfzkBEZXzGCA5Anq/view?usp=sharing

Kolejną propozycją jest książka utworzona na podstawie wiersza Juliana Tuwima „Recepta na zdrowie”.

Poza główną treścią wiersza, jakim jest wykaz podstawowych aktywności zapewniających nam zdrowie, naśladownictwo dźwiękowo-ruchowych aktywności (w zależności od możliwości ucznia), utrwalenie liczebników w zakresie 6, oraz wprowadzenie pojęcia następstwa czynności, określenia „potem”.

Zapoznając uczniów z książką skupiamy się na głównej treści obrazka nazywając ją, natomiast w kolejnych odsłonach możemy zaznajamiać uczniów z pozostałymi treściami zawartymi w książce. Angażujemy wszystkich uczniów prosząc ich o wskazanie, odczytanie lub nazwanie poszczególnych aktywności.

Książka dostępna jest tu: https://drive.google.com/file/d/1YnrT-dyQp-Ce-b99k69GA1ZTHNMS7T_U/view?usp=sharing

Ostatnią propozycją jest książka dla młodszych dzieci pt. „Lekarstwo misia” wiersza H. Bechlerowej.

Nasz główny bohater, czyli miś jest chory, a naszym zadaniem jest znalezienie lekarstwa dla niego. Problem w tym, że miś nie chce naszych propozycji. W książce wykorzystałam ruchome elementy, które dodatkowo uatrakcyjniają opowiadanie czytane przez nauczyciela.

Kto chętny jest na chorego misia? Proszę o informację w komentarzach pod postem 🙂

Autor:

Pedagog specjalny, terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej, arteterapeuta.

16 myśli na temat “Czytanie uczestniczące

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s